در سینماسایه‌های این هفته می‌خوانیم:

• معرفی دو انیمیشن‌ اسپایدرمن؛ انفجار خلاقیت بر ثانیه/ عاطفه اسدی

• از سینمای کوئنتین دوپیه چه خبر؟/ محبوبه عموشاهی

همچنین قبلاً در سینماسایه‌ها فیلم‌های Reality، wrong و‌ rubber از کوئنتین دوپیه در سینماسایه‌ها معرفی شده است.

Spider-Man: to Into the Spider-Verse 2018

Spider-Man: Across the Spider-Verse 2023

شاید به نظر بیاید پلات داستانی «مرد عنکبوتی» آن‌قدر تکراری شده که هرچقدر هم تلاش بشود، نمی‌شود یک چیز خلاقانه و تازه از آن بیرون کشید. اما در انیمیشنهایی که نامشان در بالا آمده، با اسپایدرمن کاملاً متفاوتی هستیم که در بستر همان اتفاقات همیشگی رخ می‌دهد اما ماجرای تازه و مستقل خودش را رقم می‌زند. «مایلز مورالس» نوجوانی از طرفداران مرد عنکبوتی است که یک شب یک عنکبوت رادیواکتیو نیشش می‌زند. فضای انیمیشن و‌ گرافیک شخصیت‌ها و پالت رنگی خیلی شبیه کمیک‌بوک‌ها طراحی شده. ریتم آن به‌طرز جذابی تند و متناسب است و تم طنز هوشمندانه‌ای هم در آن برقرار است. واقعاً هرچه درباره‌اش بنویسم اسپویل می‌شود اما باید بگویم ایده‌ی مردان عنکبوتی‌ای که از جهان‌های موازی دیگر‌ می‌آیند از جذاب‌ترین ایده‌های این انیمیشن است؛ برای مثال «نیکلاس کیج» جای یک اسپایدرمن حرف زده که از دنیایی سیاه‌سفید و شبیه فیلم‌نوآرها می‌آید.

در دنباله‌ی این انیمیشن اگرچه خط داستانی جذاب است و ایده‌ها هم همچنان جذاب اما انفجار خلاقیت در آن باعث می‌شود بیننده نتواند با ریتم تند انیمیشن پیش برود و همه‌ی جزئیات را بفهمد. از این نظر فکر می‌کنم دقیق دیدنش در سینما واقعا ممکن نیست. نمی‌دانم این خلاقیت شدید در هر ثانیه نکته‌ی مثبت انیمیشن است یا ضعف آن، فقط می‌دانم که از تماشای این دو انیمیشن خیلی لذت بردم و دیدنشان را پیشنهاد می‌کنم.

کارگردانان:
باب پرسیچتی
پیتر رمزی
رودنی روثمن
یواکیم دوس سانتوس
کمپ پاورز
جاستین کی تامپسون

محصول سونی، مارول و کلمبیاپیکچرز

● عاطفه اسدی ●

◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️◾️

فیلم Incredible but true به کارگردانی «کوئنتین دوپیه» و محصول سال ۲۰۲۲ است.

فیلم روایت زن و شوهری به نام «ماری» و «آلن» است که به تازگی خانه‌ای برای زندگی خریده‌اند که زیرزمینی عجیب دارد. در همان سکانس‌های ابتدایی فیلم می‌بینیم که این مسئول فروش خانه است که آن زیرزمین عجیب را به آنها نشان می‌دهد و می‌گوید زودتر تصمیم بگیرند چون مشتری‌های زیادی برای خانه وجود دارد. همچنین «ژرارد» و «ژان»، دوستان نزدیک ماری و آلن، از شخصیت‌های دیگری هستند که بخشی از روایت و اتفاقات فیلم را پیش می‌برند.

این فیلم نیز مثل فیلم‌های دیگر دوپیه ایده‌ای خلاقانه دارد اما شاید اتفاقات آن کمتر عجیب‌غریب باشند و داستان خطی و مشخص‌تری داشته باشد.

فیلمنامه که نوشته‌ی کوئنتین دوپیه است فضایی سوررئال یا شاید بتوان گفت علمی تخیلی دارد. فیلم به‌واسطه‌ی نقش مهمی که زیرزمین عجیب خانه‌ی آلن و ماری در شروع و پیشبرد روایت ایفا می‌کند، موضوع جوانی و زندگی مدرن امروزی می‌پردازد.

هرکدام از شخصیت‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و واکنش متفاوتی دربرابر دنیای اطراف خود نشان می‌دهند؛ واکنش‌های متفاوتی که اتفاقات فیلم را پیش می‌برند. فیلم را برای تماشا پیشنهاد می‌کنم.

● محبوبه عموشاهی ●

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *