فیلم گناهکار درامی جنایی به کارگردانی گوستاو مولر، کارگردان سی‌ویک‌ساله‌ی دانمارکی است که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. این فیلم نماینده‌ی دانمارک در بخش خارجی‌زبان اسکار ۲۰۱۹ هم بود که نتوانست به رقابت‌ها راه پیدا کند.

مدّت زمان فیلم ۸۵ دقیقه است که کلّ ۸۵ دقیقه فقط در یک لوکیشن اتّفاق می‌افتد.

گناهکار داستان آسکر افسر پلیسی را روایت می‌کند که همسرش او را ترک کرده و به‌دلیل قتل، محکوم شده است تا روز دادرسی در اداره‌ی پلیس پاسخگوی تماس‌های اورژانسی باشد. آسکر تماس‌های غیرضروری را با قضاوت و تمسخر رد می‌کند، تا اینکه با تماس لبین متوجّه می‌شود لبین توسّط همسر سابقش مایکل ربوده شده است و حالا آسکر که خودش قاتل است تلاش می‌کند از طریق تلفن به لبین کمک کند.

فیلم به صورت موازی دو روایت قتل توسّط آسکر و ربوده شدن لبین را تا انتها ادامه می‌دهد. آسکر در مواجهه با موقعیّت‌ها هوشمندانه عمل می‌کند. او به‌خوبی می‌داند کجا عصبانی شود و هر جا لازم دید از غذای مورد علاقه‌ی طرف مقابل بپرسد.

گناهکار زمان خاصّی را برای روایت در نظر نگرفته است و این از لباس فرم پلیس، نوع گوشی تلفن و حتّی مانیتورها قابل مشاهده است.
این فیلم جامعه‌ای گناهکار را روایت می‌کند که در آن تمام شخصیّت‌ها می‌توانند گناهکار باشند؛ آسکر افسر پلیس، لبین، مایکل، ماتیلدا دختربچه‌ای شش‌ساله که بدون اجازه‌ی پدرش وارد اتاق برادر شده، شاهدی که قرار است شهادت دروغ بدهد و جامعه‌ای که مسبّب همه‌ی این گناهان شده است.
گناهکار بارها و بارها مخاطبان را وادار به قضاوت می‌کند و در عین حال به آنها می‌فهماند که به‌راحتی نباید قضاوت کنند!

از نکات برجسته‌ی فیلم استفاده‌ی فوق‌العاده از کلوزآپ است. به‌ طوری که تا ساعت‌ها پس از اتمام فیلم، چهره در ذهن مخاطب می‌ماند و مخاطب همچنان خود را در جایگاه آسکر می‌بیند.
پایان‌بندی فیلم به عهده‌ی مخاطب گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *